sznurek

Co nas blokuje w podjęciu działania? W dążeniu do realizacji celów i rozwoju mogą przeszkodzić nam tak zwane „hamulce”, przeszkody, ograniczenia. Mogą one być zewnętrzne lub wewnętrze. Zewnętrzne czyli takie, które nie pochodzą od nas, najczęściej są od nas niezależne i nie zawsze mamy na nie wpływ. Wewnętrze blokady najcząściej narzucamy sobie sami, albo podsunęło nam je otoczenie, a my w pewien sposób zgodziliśmy się na nie. Dobra wiadomość jest taka, że możemy nad naszymi ograniczeniami pracować i je przezwyciężyć. Należy jedynie sobie uświadomić ich istnienie i podjąć wysiłek pracy nad nimi. Jakie najczęściej ograniczenia nas blokują?

ZAKŁADANIE, ŻE SOBIE NIE PORADZIMY. Jest to częsta przyczyna zaniechania działania. Dochodzimy do takiego wniosku sami lub może on być wynikiem braku akceptacji i częstej krytyki. Zakładając z góry, że nie damy sobie rady rady, nie dajemy sobie szansy na doświadczenie. Broniąc się przed podjęciem wyzwania nigdy nie dowiesz się jaki byłby rezultat. Spróbowanie nic nie kosztuje, a jeśli nawet poniesiesz porażkę, to przynajmniej będziesz bogatszy o nowe doświadczenie. Ci, którzy osiągnęli sukcesy okupili to najczęściej ciężką pracą i wieloma porażkami. Daj sobie szansę i wskrześ w sobie odrobinę chęci. Nigdy nie wiadomo dokąd nas to zaprowadzi. 

LĘK, OBAWY. Lęk toważyszy nam zawsze, gdy podejmujemy działania. Wszyscy się z nim zmagamy. Lęk związany jest z tym, że boimy się porażki i ośmieszenia. A co jeśli się nie uda, nie wyjdzie? Jak zareagują na to inni? Może będą się śmiać, że na przykład kolejna próba rzucenia palenia skończyła się jak zawsze. Lęk jest silnym uczuciem, którego nie da się pokonać z dnia na dzień, ale systematyczna praca może przynieść efekty. 

PORÓWNYWANIE SIĘ jest pochodną niskiej wartości i braku pewności siebie. Nie jesteśmy pewni własnej wartości i tego, co możemy światu zaoferować. Porównywanie się utwierdza nas w tym, że nigdy nie będziemy tak dobrzy jak inni, dlatego nie chcemy już podejmować działań. Jedną z form porównywania jest próba upodabniania się do innych. Musimy sobie uświadomić, że każdy jest inny i każdy ma inny pułap, z którego startuje do osiągnięcia celu. Składają się na to warunki rodzinne, intelektualne, finansowe i inne. Trudno na przykład porównać rozwój dziecka, które wychowało się w dobrze sytuowanej rodzinie i mogło korzystać z wielu dodatkowych lekcji z tym, którego rodzice ledwie wiązali koniec z końcem. Nie oznacza to jednak, że dziecko biedniejsze jest na straconej pozycji. Zamiast porównywania się proponuje ustalanie pułapu przekraczania własnych możliwości, przekraczanie swoich ograniczeń. Stawianie sobie realnych celów, ale zawsze wyższych niż te, które wydają się łatwe do osiągnięcia. To może nas uchronić przed porównywaniem się.

PERFEKCJONIZM Przyznam się, że to jedna z moich wad i blokad w działaniu. Perfekcjonizm objawia się tym, że wszystkiego, czego się podejmujemy ma być wykonane perfekcyjnie i to najlepiej za pierwszym razem. Jeśli nie osiągniemy zakładanego przez nas rezultatu popadamy we frustrację. Wiele czasu zajęło mi zrozumienie, że nauka i osiąganie celów jest procesem, do którego zbliżamy się małymi krokami, i w który wpisane są niedociągnięcia i porażki.

TWIERDZENIE, ŻE JEST JUŻ ZA PÓŻNO. Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń. Podjęcie działania łączy się z odwagą, ale warto poczuć pełnię życia. Kilka przykładów tych, co „późno” zaczęli realizować swoje marzenia. Wszyscy znają film „Przyczajony tygrys, ukryty smok” Ang Lee reżyser tego filmu w wieku 37 nie był jeszcze reżyserem, wykonywał dorywcze prace. Pierwszy film zrealizował w wieku 38 lat a sukces i pierwszego Oskara otrzymał za film zrealizowany 8 lat później . Vera Wang słynna projektantka, pierwszą kreację zaprojektowała w wieku 40 lat. Obecnie ubiera największe gwiazdy. Nasz rodzimy przedsiębiorca Zenon Ziaja pieniądze na założenie firmy pożyczył od znajomego. Sukces firmy przyniósł naturalny krem oliwkowy, który wymyślił w wieku 41 lat.

CZEKANIE NA ODPOWIEDNI MOMENT. To zmora wielu ludzi. Nie urodziliśmy się po to, żeby siedzieć w poczekalni, należy wsiadać do pierwszego lepszego pociągu i gonić marzenia. Odpowiedni czas nigdy może nie nadejść, a my stracimy szansę na ciekawe doświadczenia i szczęśliwe, udane życie.

ZNIECHĘCENIE, LENISTWO. Następuje wtedy, kiedy podjęliśmy już działanie, ale pierwsze napotkane przeszkody tak nas przeraziły, że je porzuciliśmy. Należy potraktować przeszkody jako kolejne stopnie lub etapy do zdobycia naszego celu. Osiągnięcie tego można porównać do wspięcia się na szczyt. Wyobraź sobie, że wspiąłeś/aś się na szczyt, jesteś zmęczony/a, ale czy nie opłaciło się? Czujesz satysfakcję, a widok zapiera oddech w piersiach. Czy podjęcie wspinaczki na szczyt nie opłaciło się? Podobnie jest z osiąganiem celów. Pokonaj zniechęcenie i lenistwo, to co Cię czeka warte jest zachodu.

BRAK MOTYZACJI brak motywacji może mieć różnorakie podłoże. Niezależnie od tego jaka jest przyczyna braku motywacji można szukać wsparcia u rodziny, znajomych oraz grupach wsparcia, a nawet uprawianiu sportu. Pomocą może być również czytanie odpowiedniej literatury.

BRAK WIEDZY I DOŚWIADCZENIA. Muszę niestety Cię zmartwić, nigdy nie będziesz wszystkiego wiedział i umiał, i zawsze będzie luka i miejsce na dokształcenie się. Niezależnie od tego jakie zadanie masz do wykonania, zacznij je robić, w trakcie pracy nauczysz się najwięcej i zdobędziesz niezastąpione doświadczenie.

NIEWŁAŚCIWA HIERARCHIA WARTOŚCI. Często jest tak, że mamy duże chęci, ale wykonanie ich jest uzależnione od ustalenia sobie priorytetów. Są ludzie, którzy rozpraszają się w swoich działaniach, koncentrują się na rzeczach mniej ważnych i nie starcza im czasu lub chęci do zrealizowania rzeczy ważniejszych. Przypuśćmy, że chcesz nauczyć się języka angielskiego. Zanim zasiądziesz do nauki obejrzysz film lub porozmawiasz przez telefon, wypijasz trzy kawy, a zasiadając do nauki czujesz się tak zmęczony/a i stwierdzasz, że chyba pójdziesz pooglądasz telewizję. Należy przemyśleć to co jest dla mnie ważniejsze i mniej ważne i według tego ustalać plan działania.

Czy już wiesz, co Cię blokuje? Jeśli tak to świetna wiadomość. Teraz bierz się za robotę odrzuć to co Cię ogranicza i działaj.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.