omnie 2 1024x682 - O mnie

O mnie

 

Jakież to miejsce zajmuje filozof w państwie? Będzie to miejsce rzeźbiarza, który rzeźbi człowieka”

                                                                         Symplicjusz

 

Kim jestem?

Nazywam się Bernadetta Kwaśniak-Sibé. Pokazuję filozofię z ludzką twarzą. Przedstwiam filozofię jako konkretną wiedzę, która ma zastosowanie w praktyce. Filozofia to nie bujanie w obłokach, to wiedza wypracowana przez wieki począwszy od myślicieli greckich. Filozofowie greccy wymyślili to, co w naszej cywilizacji uważamy za najcenniejsze demokrację, prawo, moralność etc. Dzięki nim mamy bazę pojęciową niezbędną do opisania świata i człowieka. Wiedza filozoficzna pomaga iść naprzód i skupić się na tym co dla nas ważne poprzez odkrycie i nazwanie naszych wartości. 
Jestem doktorem filozofii. Posiadam podwójne magisterium z filozofii uzyskane na polskiej (KUL) i francuskiej (Institut Catholique de Paris) uczelni. Studiowałam język francuski na paryskiej Sorbonie. Ukończyłam też podyplomowe studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pracowałam jako dziennikarka, nauczycielka oraz w kilku  korporacjach we Francji, gdzie mieszkam od 2006 roku. Prywatnie jestem mamą i żoną. 

Co to jest filozofia?

Jako studentka filozofii byłam często pytana o kierunek studiów.  Rozmówca słysząc w odpowiedzi – filozofia, albo kiwał z politowaniem głową, albo z podziwem twierdził “to chyba bardzo trudne”. I zaraz potem pojawiało się pytanie “A co będziesz po tym robić?”.
Większość szkół licealnych w Polsce nie proponuje uczniom zajęć z filozofii, dlatego przeciętny człowiek ma o filozofii bardzo rozmyte pojęcie. 
Ludzie uważają filozofię za nieużyteczną, ponieważ nie przygotowuje do żadnego konkretnego zawodu. Coraz częściej jednak mówi się o tym, że wiedza uzyskana dzięki filozofii jest bardzo przydatna w wielu zawodach, zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

Czego uczy filozofia?

Filozofia uczy logicznego i krytycznego myślenia, poprawnego stawiania pytań, argumentowania i dostrzegania błędów w cudzej argumentacji. Kształtuje dociekliwe umysły, które potrafią walczyć z ograniczającymi nas przekonaniami.
Filozofia uczy rozumienia świata, ujmowania problemów z różnej perspektywy, dyskutowania, przekonywania. Uczy tolerancji i otwartości umysłu, a także pokory wobec innych kultur, nacji i religii. 
Filozofia daje podstawę do pracy z człowiekiem. Wiedza o tym kim jest człowiek, osoba, co to jest dusza, duch, psyche oraz jaki jest stosunek duszy do ciała należą do podstawowych pojęć, których zrozumienie powinno być absolutną bazą do pracy z człowiekiem.
Kolejną umiejętnością jest nazywanie wartości i poprawne używanie pojęć. Sprawiedliwość, demokracja, wolność, miłość – każdy z nas rozumie sens tych pojęć, ale żeby dojść do porozumienia w dyskusji czy sporze należy sprawdzić czy nasz rozmówca rozumie je tak samo jak my. 
Zapraszam do śledzenia bloga. Przyjemnej lektury.